Friday 10 July 2020

Otwarte spotkanie Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych

10 lipca odbyło się otwarte spotkanie Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Wzięły w nim udział osoby działające w organizacjach pozarządowych z powiatów: kartuskiego, kościerskiego, wejhrowskiego, człuchowskiego, bytowskiego, puckiego oraz starogardzkiego.  Czego dotyczyło spotkanie?


Regulamin Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego


Pomorski Fundusz Pożyczkowy jest dotowany ze środków Województwa Pomorskiego i udziela instrumentów zwrotnych (pożyczek) m.in. organizacjom pozarządowym. Zdaniem naszego naszego środowiska, regulamin udzielania pożyczek organizacjom wymaga aktualizacji. W tym celu PROP i PFP prowadzą rozmowy od maja br. Zdaniem PROP należy ograniczać biurokrację oraz czas w dostępie do pożyczek, co ma związek także ze sprawnym działaniem PROP, które zgodnie z Regulaminem udziela organizacjom rekomendacji. 


Proponujemy, aby NGO miały możliwość zabezpieczenia pożyczek za pośrednictwem weksli. Uważamy też, że  środki z funduszu niekoniecznie powinny być powiązane z pozyskiwaniem środków dotacyjnych z zewnątrz województwa. Naszym zdaniem, z punktu widzenia wzmocnienia instytucjonalnego NGO oraz uniezależniania się NGO od środków publicznych, nie jest to konieczne.


Jeżeli  PROP ma nadal udzielać rekomendacji organizacjom starającym się o pożyczki, niezbędne jest uchwalenie regulaminu zawierającego:

    • wymagania formalne dotyczące wnioskodawcy: czy istnieje, czy nie jest w stanie upadłości, czy osoby z zarządu nie są karane
    • merytoryczne zagadnienia, które uważamy za ważne
    • terminy 

Materiały dostarczane przez NGO powinny być tożsame z materiałami dostarczanymi do PFP, tak aby NGO nie musiały wykonywać podwójnej pracy.


Uwagi te zostaną przedyskutowane na kolejnym spotkaniu PROP i PFP.

Apel NGO do samorządów w kontekście COVID – 19

W związku z przewidywanymi trudnościami budżetowymi wynikającymi z pandemii COVID-19, chcemy wystosować do samorządów pomorskich apel o to, aby nie ograniczały środków przeznaczanych na działalność pozarządową. Propozycja apelu zostanie przygotowana wspólnie. Po zatwierdzeniu apelu, zostanie on udostępniony NGO, z prośbą o podpisywanie, a następnie zostanie przesłany do pomorskich samorządów. Zależy nam, aby samorządy rozumiały wagę problemów dotykających nasz sektor oraz za naszym pośrednictwem mieszkańców Pomorza.


Dążenie do standaryzacji środków przekazywanych NGO 

Kolejnym tematem, który został poruszony podczas spotkania jest kwestia braku standardów dotyczących narzędzi współpracy samorządów z NGO. Zostaną przygotowane rekomendacje dla samorządów, które po zatwierdzeniu będą mogły być zaprezentowane na spotkaniu pełnomocników ds. współpracy z NGO.


Dobra praktyka

W tym kontekście została przywołana dobra praktyka współpracy samorządu z ngo z gminy Płużnica w województwie kujawsko-pomorskim: http://pluznica.pl/subpage-cityhall/11  Z inicjatywy Ewy Filipskiej wojt tej gminy mógłby zostać zaproszony na spotkanie wrześniowe, aby zaprezentować swój sposób myślenia i działania.


Kolejne spotkanie odbędzie się dnia 17.07.2020.



No comments:

Post a Comment

Apel o niezmniejszanie budżetów na działania realizowane przez NGO w 2021 r.

Do:  Samorządów Województwa Pomorskiego Link pozwalający na złożenie podpisu pod apelem: https://naszademokracja.pl/p/apelNGO Treść apelu Ch...